Prefabrik Yemekhanelerde Kış Aylarında Enerji Verimliliği Artırma Yöntemleri

  • Anasayfa
  • Blog
  • Prefabrik Yemekhanelerde Kış Aylarında Enerji Verimliliği Artırma Yöntemleri
Prefabrik Yemekhanelerde Kış Aylarında Enerji Verimliliği Artırma Yöntemleri

Kış mevsimi yaklaşırken, yemekhanelerin enerji tasarruflu olması her zaman öncelikli bir konudur. Sektördeki ilk elden deneyim ve bilgilere dayanarak, bu küçük yapıların soğuk mevsimler boyunca sıcaklığını koruyabilmesini ve enerjik kalabilmesini sağlamak için bazı etkili yöntemler vardır. Aynı şekilde yatakhane konteyner modelleri de içi sıcak olmalı ancak sahibine enerji tasarrufu sağlamalıdır. Genel olarak, enerji verimliliğini artırmanın en etkili yollarından biri uygun yalıtımdır. Yemekhanelerde genellikle bir miktar yalıtım olsa da, bunun en üst düzeye çıkarılma derecesi gerçekten çok büyük bir fark yaratır. Örneğin, sprey köpüğü ele alalım. Bu, köşeleri normal fiberglastan daha kusursuz bir şekilde dolduracak ve dolayısıyla daha iyi bir soğuk bariyeri sunacaktır. 

Her binanın termal kabuğunun zayıf noktaları olarak muhtemelen pencereleri ve kapıları olacaktır. Taşınabilir biçimde kurulan yemekhaneler genellikle şantiyelerde kullanılsa da, çift veya üçlü cam büyük bir fark yaratabilir. Kapıların etrafına ısı yalıtım şeritleri uygulamak, cereyan nedeniyle kaybedilen dakikaları önleyecektir. Termal kütle, ısıyı emen, depolayan ve sonra tekrar dışarı veren malzemeleri ifade eder. Bu tür malzemeler genellikle gün boyunca çok fazla ısı emer ve geceleri dışarı verir; bu da sürekli ısınmayı en aza indirir.  Kurulan ısıtma sisteminin türü, enerji verimliliğindeki eşitsizliği netleştirecektir. Son teknoloji ısı pompaları, klasik elektrikli ısıtıcıların enerji maliyetinin çok altında ısı sağlayabilir. Ayrıca, programlanabilir termostatlar ısıtma programlarını en aza indirerek yapı gerektiğinde sıcak olmasını ve kullanılmadığında enerji tasarrufu yapmasını sağlayabilir. 

Hava akımları, bir mekanı sıcak tutmaya çalışan herkesin aleyhine olabilir. Taşınabilir bir yapı içerisindeki tüm boşluklar, çatlaklar ve açıklıklar ısı kaybını önlemek için kapatılabilir. Bu sorunların büyük bir kısmı kalafat ve yalıtım malzemesi kullanılarak çözülebilir. Güneş panelleri kurmak gibi yöntemler, ücretsiz enerji elde etmenin masalsı bir yolunu sağlayarak bir yapıya sağlamayı mümkün kılacaktır. Güneş panelleri kış aylarında bile ısıtma sistemleri için elektrik üretebilir.  Son olarak, ısıtma sistemlerinin ve yalıtımın sürekli olarak bakımının yapılması gerekir. Tüm bu bileşenlerin verimliliği zaman içinde bir miktar azalacaktır. Tüm sistemin yıllık olarak kontrol edilmesi en yüksek performansı garanti edebilir. 

İnşaat Sahalarında Prefabrik Yemekhanelerin Rolü

Şantiyelerin koşuşturmacası içinde verimlilik ve pratiklik gerçekten önemlidir. Yeni ve yenilikçi bir çözüm olan yemekhaneler birlikte geliyor. Hızlı kurulumdan işçilerin moralini yükseltmeye kadar pek çok avantaj sunuyorlar. Yemekhaneler, kurulum hızı açısından geleneksel olarak inşa edilen yapılardan daha üstündür. Geleneksel olarak inşa edilen yemekhanelerin kurulumu haftalar, hatta aylar sürerken, bir yemekhane sadece birkaç gün içinde kurulabiliyor. Bu yapılarda muazzam bir esneklik ve özelleştirme alanı vardır. İster küçük bir proje ister büyük, harap bir emlak geliştirme olsun, herhangi bir şantiyeye uyacak şekilde tasarlanabilirler. Modüler tasarımları sayesinde kolaylıkla genişletilebilir veya değiştirilebilirler. Çok iyi bir yemekhane, çalışanların moralini ve üretkenliğini büyük ölçüde artırır. Mola vermek ve yemek yemek için temiz ve rahat bir alanın bulunması, bir işteki genel memnuniyeti artıracaktır. 

İnşaat projelerinde maliyet her zaman kritik bir faktördür. Genel olarak, bu yapıların uygun fiyatlı olması, ve daha az malzeme ve daha az işgücü gerektirmesi birçok maliyetten tasarruf sağlar. Ayrıca, enerji tasarruflu tasarımlar uzun vadeli işletme maliyetlerinin azaltılmasına da yardımcı olur. Modern yemekhaneler, bir şantiyeye kolayca dayanabilmeleri için dayanıklı malzemelerle güçlü bir şekilde inşa edilmiştir. Bunun dışında, enerji verimliliği ve sürdürülebilir malzemeler dahil edilerek sürdürülebilirlik her zaman göz önünde bulundurulur. Bu yapıların benzersiz avantajlarından biri de kolayca yerlerinin değiştirilebilmesidir. Çoğu inşaat sahası geçici olma eğiliminde olduğundan, bir yapının başka bir sahaya taşınabilmesi büyük önem taşımaktadır. 

Prefabrik Yemekhanelerin Maliyetini Ne Belirler?

Bir şantiyede ya da başka bir tesiste kullanılmak üzere bir yemekhane kullanılmak istendiğinde sorulacak ilk sorulardan biri "Ne kadar?" sorusudur. Yemekhane fiyatları çeşitli faktörlere göre çok değişkendir. Seçilen malzemeler, taşınabilir bir yemekhane için maliyet açısından büyük farklılıklar gösterebilir. Malzemeler ne kadar kaliteli ve dayanıklı olursa, daha uzun ömür ve performansla birlikte fiyat da mutlaka o kadar yüksek olur. Nitekim konteyner fiyatları ülkemizde en uygun fiyat etiketine sahip yapı kategorisinde yer almaktadır. Örneğin, yalıtımlı panellerin kullanılması enerji verimliliği sağlayabilir, bu da ilk etapta pahalıya mal olabilir ancak zaman içinde ısıtma maliyetlerinin düşmesiyle tasarruf sağlar. Birkaç yemek alanının, eksiksiz mutfak tesislerinin ve tuvalet tesislerinin eşlik ettiği daha büyük bir yemekhane, elbette daha küçük basit bir kurulumdan daha yüksek maliyetli olacaktır. Kurulum, bir sahanın karmaşıklığına ve hazırlık süresine bağlı olarak farklılık gösterebilir. Bu, yapıya uyması için büyük zemin çalışması veya değişiklikler gerektiren sahaların maliyetleri artırma eğiliminde olduğu anlamına gelir. Örneğin, eğimli bir arazide ise veya kamu hizmetleri uygun değilse, düzene sokmak için daha fazla çalışma yapılması gerekir. 

Bizimle İletişime Geçin
Fırsatlardan İlk Siz Haberdar Olun

Sizlere daha iyi hizmet sağlayabilmek, kabin ve prefabrik dünyasında gelişen fırsatlardan haberdar olmak, kafanıza takılan sorulara yanıt bulmak için bizimle iletişim kurabilirsiniz.
Kişisel Bilgilerinizi Girin
Whatsapp ×
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Sohbete Başla