Prefabrik Evlerde En Fazla Kaç Kat Yaptırılabilir?

  • Anasayfa
  • Blog
  • Prefabrik Evlerde En Fazla Kaç Kat Yaptırılabilir?

Günümüzde, işe veya okula giderken ya da gezmek amaçlı bir yerlere giderken pek çok yapı görmekteyiz. Günlük hayatın koşuşturmacası içerisinde gördüğümüz yapılardan bazıları prefabrik ev olabilmektedir. Bu doğrultuda bu evlerin özelliklerine baktığımızda dış mimari olarak diğer evlerden çok fazla ayırt edilemez. Çünkü bu yapıların dış mimarisi oldukça estetik ve simetriktir.

Taşınabilir olarak üretilen evler veya yapılar oldukça estetik bir mimariye sahipler, fakat bu evlerden satın almak isteyen insanların aklında daha çok bu evlerin yalıtım ve üretim aşamaları soru işareti yaratmaktadır. Taşınabilir evlerin iki türü bulunmaktadır. Bunlar, tek katlı ve iki katlı olarak ayrılmaktadır. Bu bilgiye dayanarak bu evlerin en fazla iki katlı yaptırılabildiği söylenebilir. En fazla iki katlı yapılmasının ana sebebi ise taşınabilir özelliğinin kaybolmaması ve doğal afetlere karşı daha dayanıklı olmasıdır.

prefabrik-evler-en-fazla-kac-katli-olabilir-1669041602

 

Ülkemizde en fazla gerçekleşen doğal afet hepimizin aklına gelebileceği gibi depremler olmaktadır. Çünkü ülkemizin fay hattı planlarına baktığımızda ülkemizin çoğu bölümünün altından geçmektedir. Bu yapılar üretilmeden önce bazı ÜR-GE çalışmaları yapılmıştır. Bu çalışmalar daha çok üretim geliştirme alanında yapılmış çalışmalardır. Bu çalışmaların merkezine doğal afetleri koyarak toplanan veriler ışığında mühendisler pek çok alanda çalışmalar gerçekleştirmiş ve testler yapmışlardır. Bu çalışmaların meyvesi olarak bu yapılar en fazla iki katlı olarak kalmışlardır. Keza depremler sonucunda ağır hasar almış bölgelerimizin belediyeleri de en fazla iki katlı yapı yapılmasına izin vermektedir. Bu açıdan bakıldığı zaman belediyeler de yapıların dayanıklılığı hususunda en fazla iki katlı olmasında hem fikirdir. Peki bu evleri ayrı ayrı ele aldığımız zaman özellikleri nelerdir? Gelin hep birlikte öğrenelim.

1) İki Katlı Prefabrik Evlerin Özellikleri Nelerdir?

İki katlı olan bu evler, oldukça fazla tercih edilmektedir. Dış mimari açısından bakıldığında villa olarak görünebilir. Bu sebepten ötürü isimleri iki katlı villa olarakta geçebilir. Bu doğrultuda baktığımızda iki katlı prefabrik ev ve prefabrik ofis modelleri oldukça kullanışlıdır. Çünkü merdiven altını bir dolaba dönüştürerek kiler gibi kullanabilirsiniz. Bunların yanı sıra bu evler çok küçük bir alanda büyük bir yaşam alanı oluşturabilmektedir. Çünkü iki katlı olduğu için üst katında da yaşam alanı oluşturmaktadır. 

Bu evlerde yalıtım çalışmaları da yapılmıştır. Bu yalıtım çalışmaları sayesinde ev içi iklimlendirme çalışmaları oldukça kolay yapılmaktadır. Yapının duvarlarında ise 8 mm kalınlığında çimento mamülünden yapı levhası kullanılmaktadır. Kullanılan bu levhaların arasında izolasyon malzemeleri kullanılmaktadır. İzolasyon için yapının duvarlarında polistren köpük kullanılmaktadır. Kullanılan bu köpük oldukça etkili ve yalıtkan bir malzemedir. Yalıtkan bir malzeme olmasının yanı sıra kolayca yanmaz. Bu sayede herhangi bir yangın anında ev hemen tutuşmaz. Kullanılan malzemenin kalınlığı 44 mm iken yoğunluğu 10 kg/m3’dür. Yapılarda yapmış olduğumuz çalışmalar bununla da sınırlı değildir. Çatı bölümünde de bazı izolasyon malzemeleri kullanılmaktadır. Çatı bölümü oldukça önemlidir. Çünkü mevsim koşullarına en çok maruz kalan bölge aslında çatı bölümüdür. Genelde betonarme binaların dubleks evlerinde çatı bölümünde yalıtım yapılmaz. Bu sebepten ötürü evin üst kısmı yazları çok sıcak, kışları da oldukça soğuk olur. Böyle bir durum yaşanmaması adına bizler çatı bölümünü mineral yünü kullanarak mevsim koşullarından izole etmekteyiz. Çatı bölümünde kullanılan mineral yününün kalınlığı ise 50 mm’dir. Kullanılan bu izolasyon çalışmaları sayesinde yapı iki katlı da olsa yapı bütününde ısı yalıtımı sağlanmaktadır. 

Günümüzde ısı yalıtımı oldukça önemlidir çünkü her geçen gün ısınma ve enerji maliyetleri yükselmektedir. İnsanlar bu konuda farklı ısınma yöntemleri deneseler de geleneksel ısınma yöntemleri her zaman daha az maliyetli ve daha kullanışlı olmuştur. Ayrıca teknolojinin gelişmesi ile birlikte insanlar daha uygun fiyatlı ısınma yöntemleri elde edeceklerdir. Fakat o zamana kadar hatta o zaman bile yalıtım çalışmaları önemini yitirmeyecektir.

2) Tek Katlı Prefabrik Evlerin Özellikleri Nelerdir?

Tek katlı olan taşınabilir evler oldukça fazla satılmaktadır. Bu satış oranına sahip olmasının sebebi ise iki katlı yapılara göre daha uygun olması ve yasal izinlere daha çok uyum sağlamalarıdır. Yapı kayıt izinlerinde sadece m2 bazlı izinler verilmektedir. Bu hususta bir yapı yaptırılırken yapının sahip olduğu m2 özellikleri oldukça önemlidir. Bizler Nova Prefabrik olarak üretmiş olduğumuz pek çok tek katlı prefabrik ev modeli ve wc duş konteyner modelleri ile sizlerin beğenisine sunmakta ve yasal izinler kapsamında yardımcı olabilmekteyiz. Bu hususta bu yapıların izolasyon çalışmaları da merak edilmektedir. Fakat yalıtım çalışmaları iki katlı olan evlerden bir farkı olmamak ile birlikte aynı çalışmalar bu yapılarda da yapılmaktadır. 

İster tek katlı olsun, isterse çift katlı olsun duvarlarda ve tavanda yapılan izolasyon çalışmaları yapıya yalnızca ısı yalıtımı kazandırmaktadır. Sıvı ve ses yalıtımı için de belirli çalışmaların yapılmış olması gerekmektedir. Bu hususta pencereler oldukça önemlidir. Pencerelerde ise genellikle beyaz renk çift camlı PVC pencereler kullanılmaktadır. Pencereler sayesinde yapı, dışarıdaki seslerden izole edilmiş olur. Sıvı yalıtımı için çatı malzemesi oldukça önemlidir. Bu sebepten ötürü çatı malzemesi olarak galvaniz trapez sac kullanılmaktadır. Ayrıca çatı, yapının rüzgar ve kar yükünü kaldırabilmesi için hesaplanarak çatı makasları ile güçlendirilir. Kullanılan galvaniz trapez sac ise kaynak yerine vida ile sabitlenir. Böylece sert esen rüzgara karşı daha iyi direnç sağlarken, üzerine yağan kar birikintisini hiçbir sorun olmadan üzerinde taşınabilir. Böylece yapı üzerinde yalıtkan bir malzeme olduğu için sıvı yalıtımı sağlanmış olur. Yapılan bu çalışmalar aynı zaman iki katlı evlerde de yapılmaktadır. Sizlerde avantajlarla dolu bu yapılardan satın almak isterseniz, mutlaka müşteri temsilcilerimizle görüşebilirsiniz.

Bizimle İletişime Geçin
Fırsatlardan İlk Siz Haberdar Olun

Sizlere daha iyi hizmet sağlayabilmek, kabin ve prefabrik dünyasında gelişen fırsatlardan haberdar olmak, kafanıza takılan sorulara yanıt bulmak için bizimle iletişim kurabilirsiniz.
Kişisel Bilgilerinizi Girin
Whatsapp ×
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Sohbete Başla